Osprey's Nest Forum - The Place To Be!


 

Lähetä ehdotuksiasi foorumin kehittämiseksi etc.

Esim. mitä haluaisit foorumille lisättävän.

Lähetä ehdotuksiasi foorumin kehittämiseksi etc.

ViestiKirjoittaja Ploughboy » 06 Loka 2009 10:34

Lähetä tänne ehdotuksiasi foorumin kehittämiseksi etc..
Life is too short to be taken seriously.
Oscar Wilde
Avatar
Ploughboy
Site Admin
 
Viestit: 1225
Liittynyt: 11 Syys 2009 08:38
Paikkakunta: Espoo, Suomi Finland

Re: Lähetä ehdotuksiasi foorumin kehittämiseksi etc.

ViestiKirjoittaja Annie » 14 Maalis 2010 15:58

Hyvää iltapäivää (aamukahvin äärestä ;) ). Luin juuri tämän:

Raisa kirjoitti:Irlannin Golden Eagle Trust Limited kertoo sivuillaan jälleen yhden satelliittiseurannassa olleen nuorkotkan löytyneen myrkytettynä 18.2.2010. Se oli 10 kk:n ikäinen ja ennen kuolemaansa erinomaisessa kunnossa.
Linnusta löytyi myrkkyä jota käytetään karjaan, jolla on loiseläimiä maksassa. Myrkky oli sivelty kuolleeseen paikalle tuotuun karitsanraatoon.

Myrkytysten estämiseksi on yritetty tehdä paljon kaikenlaista. Nettiadressi SPÈIR (Stop Poisoning Eagles in Ireland) keräsi yli 60 maasta yli 10 000 allekirjoitusta asian puolesta.

Välillä koen olevani 'pahanilmanlintu', kun tuon tätäkin puolta lintujen ja ihmisten 'yhteentörmäyksistä' tänne. No, ainakin olen realisti.


Tämä ja tähän asiaan liittyvät uutiset/ tiedonkulku ovat tärkeitä! Olisiko ehkä tarpeen olla näille oma sivunsa???

Raisa on tätä puolta kiitettävästi tuonut esille, mutta viestit jäävät lopuksi unholaan, hukkuvat sinne aina ko. pesäsivuston muihin tietoihin.

Jos olisi oma aihesivunsa, voisi tärkeä asia tulla paremmin esille ja voisi syntyä"tilaa" meidän kaikkien löytää oma osallistumisemme tähän asiaan. ??

[Tämän aamun toinen ajatukseni ~ :?: - joten, jos on huono, johtuu siitä]
Kuva
Avatar
Annie
Global Moderator
 
Viestit: 2224
Liittynyt: 01 Loka 2009 11:31
Paikkakunta: Suomi, Finland

Re: Lähetä ehdotuksiasi foorumin kehittämiseksi etc.

ViestiKirjoittaja Raisa » 14 Maalis 2010 19:37

Mukavaa Annie, että tartuit tähän asiaan.
Mietin ehdotustasi omasta ketjusta tämäntyyppisille asioille. Ensimmäiseksi tuli mieleen, että jos kaikki tällaiset 'ikävät' asiat on keskitetty yhteen ketjuun, kuka enää haluaa mennä niitä lukemaan.. olisi aika ankeaa varmaan. Ehkä niitä kuitenkin 'sietää' paremmin ja ne herättävät ajattelemaan, kun ne tulevat vastaan silloin tällöin, kutakin eläintä koskevassa omassa ketjussaan. :think:
Wanna fly? Give up the crap that weighs you down.
Toni Morrison
Avatar
Raisa
Global Moderator
 
Viestit: 791
Liittynyt: 27 Syys 2009 11:43
Paikkakunta: Espoo, Suomi Finland

Re: Lähetä ehdotuksiasi foorumin kehittämiseksi etc.

ViestiKirjoittaja Annie » 14 Maalis 2010 20:53

Ajattelin, että esille tuossa keskustelussa voisi tulla myös keinoja, välineitä, tapoja, joilla itse voisi olla tukemassa linnuille lintujen elämän - muutoinhan noiden epäkohtien esiin tuonnilla ei ole välttämättä korjaavaa merkitystä.

Esim. tuonne Luonto ja ympäristö -ketjun alle yhdeksi aiheeksi sopisi, ajattelen.

Nyt kun eri lintujen Sekalaiset keskustelut -osiossa monessa seurataan pesintää joillakin pesillä, on nämä epäkohta-uutiset sielläkin väärässä paikassa, koen ne siellä häiritsevänä. Joka saa minut väistämään tuon tärkeän uutisen, johon voisin ajatuksella paneutua paikassa, joka on sille nimetty.

Mitä mahtaa toiset ajatella asiasta?
Kuva
Avatar
Annie
Global Moderator
 
Viestit: 2224
Liittynyt: 01 Loka 2009 11:31
Paikkakunta: Suomi, Finland

Re: Lähetä ehdotuksiasi foorumin kehittämiseksi etc.

ViestiKirjoittaja LcAdmin » 15 Maalis 2010 09:27

Annie kirjoitti:Nyt kun eri lintujen Sekalaiset keskustelut -osiossa monessa seurataan pesintää joillakin pesillä, on nämä epäkohta-uutiset sielläkin väärässä paikassa, koen ne siellä häiritsevänä. Joka saa minut väistämään tuon tärkeän uutisen, johon voisin ajatuksella paneutua paikassa, joka on sille nimetty.


Moi

Tuo Raisan kirjoitus on itse asiassa oikeassa paikassa, mutta hieman ajattelemattomasti nimeämieni viestiketjujen takia asiayhteydet eivät oikein "natsaa" keskenään. Erotin nyt nuo sekalaiset keskustelut ja muut pesinnän seuraamiset toisistaan.

Jos nyt kumminkin kävi niin, että jotkut viestit ei tuossa jaossa ihan osuneet kohdalleen tai onnistuin viestejä kadottamaan, pahoittelen.

-Ylläpito-
Avatar
LcAdmin
Site Admin
 
Viestit: 60
Liittynyt: 15 Huhti 2009 13:25

Re: Lähetä ehdotuksiasi foorumin kehittämiseksi etc.

ViestiKirjoittaja Annie » 15 Maalis 2010 13:13

Kiitos! Näyttää oikein hyvältä. ;)
Kuva
Avatar
Annie
Global Moderator
 
Viestit: 2224
Liittynyt: 01 Loka 2009 11:31
Paikkakunta: Suomi, Finland


Paluu Terveisiä ylläpidolle!

Paikallaolijat

Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Ei rekisteröityneitä käyttäjiä ja 1 vierailijaa